
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.2 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Nominal Supply Current | 40 µA |
| Number of Gates | 8 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Type | 3-State |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Operating Supply Current | 10 µA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1442
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43046
Ext.Price$0.43046
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43046 | $0.43046 |
| 10 | $0.33350 | $3.33500 |
| 50 | $0.28501 | $14.25050 |
| 100 | $0.24357 | $24.35700 |
| 500 | $0.21903 | $109.51500 |
| 1000 | $0.18692 | $186.92000 |
